Monday, June 13, 2011

بازی های نخ نما در سوریه

این روزها که در سوریه سرکوب مخالفان مسلح - به ادعای دولت سوریه- و مخالفان دموکراسی خواه - به گفته رسانه های خارجی - ادامه دارد اتفاقی افتاده که پس از خواندنش متوجه می شوید شبیه آن را قبلا دیده اید و شنیده اید.

ماجرا از این قرارست که یک وب لاگ نویس ظاهرا زن، فمینیست ، همجنس.گرا و امریکایی- سوری به نام "امینه عبدالله عراف العمری "که در وب لاگ و حساب توییتری اش از ناآرامی ها ی دمشق و سوریه گزارش می داده و رسانه های خارجی هم از این اخبار و مثلا گزارش های شاهدان عینی استفاده می کردند چند روزی غایب می شود ، بعد از چند روز دختری به نام رانیا اسماعیل که مدعی است دختر دایی اوست بجایش پستی را در وب لاگ او منتشر می کند مبنی بر اینکه امینه عراف به وسیله نیروهای امنیتی سوری دستگیر و به محل نامعلومی برده شده و باید برای نجات او شتافت.

گروه هایی در فیس بوک کمپین آزادی امینه عراف راه می اندازند که بیشتر از 13 هزار نفرش عضوش می شوند + ؛ اما در این میان اتفاق دیگری می افتد. زنی اهل لندن به نام یلنا لچیچ مستقیم سراغ می رود بی بی سی و می گوید عکسی که در وب لاگ امینه به عنوان عکس امینه جا زده شده در واقع عکس اوست که از آلبوم عکس فیس بوکش که خصوصی هم بوده ، برداشته شده و او امینه عراف نیست.

بعد از این خبر، یک خبرنگارکه دنبال ماجرا را گرفته کشف می کند بخش هایی از مطالبی که در وب لاگ امینه عراف آمده در واقع سال 2007 در وب لاگ دیگری منتشر شده بوده و هیچ یک جدید نیستند و حتی به گفته همان وب لاگ واقعیت و خیال در هم آمیخته هستند. این خبرنگار برای محکم کاری از تمام کسانی که دوستان توییتری امینه عراف هستند می پرسد آیا تا بحال او را شخصا دیده اند ؟ هیچ کس پاسخ مثبت نمی دهد . تنها کسی که در گفتگوهای قبلی با بی بی سی و روزنامه تایمز لندن و حتی الجزیره خودش را دوست او معرفی کرده بوده نیز مجبور می شود اعتراف کند نه تا بحال با امینه عراف حرف زده و نه او را از طریق اسکایپ دیده و تنها از طریق ای میل با او مکاتبه داشته درست بر خلاف چیزی که قبلا ادعا می کرده است.
با این حال او همچنان سیر وقایع روزهای آخر امینه عراف و ماجراهای بعد از فرار و متواری شدنش از دست نیروهای امنیتی سوریه و ماجرای روسری بر سر کردنش و همه و همه.... را همچنان با آب و تاب تعریف می کند.

ناگفته پیداست صفحه ای در ویکی پیدیا + به امینه عراف اختصاص یافته که درباره زندگی ، تاریخچه وب لاگ نویسی ، تمایلات جنس.ی او و ... اطلاعاتی را نوشته که احتمالا از همان وب لاگ کذایی هستند و اینکه او بوسیله مردان مسلح وابسته به دولت بشار اسد ربوده شده ، جالب آنکه حتی نوع و رنگ ماشینی که او را به داخلش هل داده اند را هم قید شده است.


امروز رجا نیوز این خبر را زده + که دختر سوری- امریکایی وب لاگ نویس یک مرد اهل جورجیا از آب در آمد. رجا نیوز به منبعش اشاره ای نکرده اما ظاهرا این منبع سایت انتفاصه الکترونیک بوده که با سند و مدرک + ثابت کرده امینه عراف کار مشترک زن و شوهری اسکاتلندی به نام های تامس مک مستر و همسرش بریتا فرولیشر است که اهل ادینبرا هستند و پیش از این در اتلانتای جورجیا زندگی می کردند و البته این دو این اتهام را تکذیب کرده اند.

علاوه بر شبکه های بی بی سی و الجزیره و چندین روزنامه و سایت دیگر، سی ان ان امریکا هم یکی از شبکه هایی بود که در بخش آی-ریپورت خودش مطالبی را که از طریق ای میل از امینه عراف گرفته بود علیه دولت سوریه منتشر کرد و یادمان نرود مقر سی ان ان در آتلانتای جورجیاست.
نکته دیگر اینکه اعتراضات سوریه - که شاید در اوایل کار به حق و ناشی از دل خوری مردم بود اما به سرعت رنگ و بوی براندازی گرفت و مسلحانه شد - از شهر درعه در جنوب سوریه آغاز شد از مسجدی به نام مسجد العمری و نام فامیلی امینه عراف هم العمری دارد!

حالا تمام این داستان من را یادچند ماجرای مشابه انداخت : دختری که او را بسیجی ها ربوده بودند - روز روشن و جلوی مسجد قبا، او را هتک حرمت کرده بودند ، بعد جسدش را سورزانده بودند و در جایی جنوب تهران انداخته بودند یا شاید هم دفن کرده بودند و بعد دوستش تمام این ماجراها را با آب و تاب تعریف کرده بود و از میان کسانی که این خبر را سند جنایت های جمهوری اسلامی می خواندند ، یک عاقل پیدا نمی شد که بپرسد چطور یک مرده و جسد سوزانده شده این اطلاعات را به دوستش داده بود ؟؟؟
نفر دوم دختری بود که مرده بود و یک متوهم در ختمش شرکت کرد و بعد کاشف به عمل آمد دخترک فراری از خانه بوده و جالب اینکه برای او شناسنامه و پدر شهید هم ساخته بودند و نهایتا نفر سومی که در همین خیابان های تهران او را کشتند ، قاتلش را کف از قضا یک بسیجی بود گرفتند ، کارتش را برداشتند وبعد رهایش کردند برود تا آنها به خدمت سطل زباله ها برسند اما عکس کس دیگری را به جای او در سطح جهان پخش کردند.

گاهی اوقات امریکایی ها وعوامل پشت و جلوی صحنه های شان خیلی رو بازی می کنند .... شاید برای اینکه همه از روی یک جزوه نخ نماشده ، کهنه و پاره پوره ی براندازی استفاده می کنند.


برای مطالعه بیشتر :

* خدا، سوریه ... و جمهوری های موروثی +

**لینک های معروف به داستان امینه عراف

1-http://thelede.blogs.nytimes.com/2011/06/07/syrian-american-blogger-detained/

2-http://www.huffingtonpost.com/2011/06/07/amina-arraf-a-gay-girl-in-damascus-arrested_n_872681.html

3- http://www.globaltvedmonton.com/Identity+questioned+kidnapped+Syrian+blogger+with+Montreal+ties/4919644/story.html

4-http://www.msnbc.msn.com/id/43326770/ns/world_news-mideast_n_africa/

5-http://blogs.wsj.com/dispatch/2011/06/08/photos-of-syrian-american-blogger-called-into-question/