Thursday, May 30, 2013

حزب الله در معرکه قصیر«سوریه کمر مقاومت است و حزب الله نمی تواند دست روی دست بگذارد و شاهد باشد که کمرش را می شکنند.» 

این حرف های سید حسن نصرالله است که چند شب پیش در سیزدهمین سالروز عقب نشینی اسراییل از جنوب لبنان بیان شد. در آن سخنرانی سید حسن به صراحت اعلام کرد حزب الله در سوریه نیرو برده است چون اگر دمشق از دست برود قدس از دست رفته است. البته پیش از نصرالله شیخ نعیم قاسم نفر دوم حزب الله هم در گفتگویی با شبکه عربی المیادین (متعلق به خبرنگار معروف تونسی غسان بن جدو) گفته بود که نیروهای حزب الله در اطراف شهر قصیر حضور دارند. نصرالله هم همین موضوع را تکرار کرد و اینکه حزب الله مدتهاست وارد سوریه شده است. اولین بار که حضور نیروهای حزب الله در سوریه علنی شد وقتی بود که گردان های العباس برای حفاظت از حرم حضرت زنیب در حومه دمشق اعلام وجود کردند. رابرت فیسک خبرنگار روزنامه ایندیپندنت هم در یکی از گزارش هایش از سوریه نوشت که کسانی که وظیفه مراقبت از حرم را برعهده دارند سوری نیستند. البته او به اینکه کجایی هستند اشاره ای نکرد. یکی از این افراد به فیسک گفته بود برای مقاومت یک ساله در حرم تسلیحات و مواد غذایی وجود دارد و آنها هرگز نمی گذارند حرم به دست تکفیریها و سلفی ها بیفتد که پیش از آن تهدید به تخریب حرم کرده بودند. البته ظاهرا افرادی از عراق هم عضو این گردان های العباس هستند چون آنهایی که در درگیری با مخالفان سوری شهید شده بودند را به ایران منتقل و از آنجا برای دفن به عراق (خصوصا شهر بصره) انتقال داده بودند. اما وارد شدن حزب الله به جنگ داخلی سوریه از نبرد قصیر که حدودا ۱۰ روز پیش شروع شده علنی شد. آنطور که از گفته های خبرنگاران (منجمله خود فیسک) برمی آید ظاهرا روستاهای اطراف مرز لبنان و سوریه همگی شیعه نشین ( نه علوی نشین) هستند. مخالفان در ماه فوریه بر قصیر کنترل پیدا کردند و از آن زمان سیاست زمین سوخته را علیه این شیعیان اجرا کردند. آنها یا شیعیان را از خانه هایشان بیرون می کردند یا روی خانه هایشان علامت می گذاشتند و در اسرع وقت به حساب آنها می رسیدند. این روستاها تا حدودی هم پایگاه اجتماعی برای حزب الله بودند. از طرفی در لبنان گروه های سنی تکفیری بخصوص از شهر ارسال در دره بقاع نیرو و سلاح و مزدور به سوریه می فرستادند.

 
نمایی از شهر ویران شده قصیر در استان حمص-غرب سوریه

 این بود که ارتش سوریه با هماهنگی حزب الله وارد درگیری با مخالفان مسلح رد شهر قصیر شدند و ارتش لبنان هم در داخل کشور به منطقه مرزی نزدیک شد تا مانع نزدیک شدن سنی ها برای کمک به سنی های مسلح در قصیر شود. این موضوع سنی های تکفیری را خیلی عصبانی کرد. بطوریکه در چند هفته اخیر چندین سرباز ارتش لبنان هم بدست مردان مسلح در همین منطقه و به تلافی اقدامات ارتش در حمایت از حزب الله کشته شده اند. گفته می شود حدود ۸۰ درصد قصیر – که شهری با حدود ۵۰ هزار نفر جمعیت است- در دست ارتش سوریه و حزب الله است و مردان مسلح در بخش هایی از شهر عملا گیر افتاده اند و البته هنوز به مقاومتشان ادامه می دهند. 

نیروهای ارتش سوریه در قصیر

به این ترتیب حزب الله با وارد شدن به معرکه قصیر دست به ریسک بزرگی زده است بخصوص که دشمنی کشورهای سنی مذهب و سنی ها در دنیای عرب را هم به جان خریده است و تلویزیون الجزیره عربی و سایتش در درجه اول و بقیه سایت ها و شبکه های متعلق به سعودی و کشورهای خلیج فارس هستند که دايما اخبار٬ نظرسنجی ٬ مقاله و شایعه علیه حزب الله منتشر می کنند و به دشمنی سنی ها با شیعیان در درجه اول و با حزب الله و خصوصا ایران در درجه دوم دامن می زنند.  
حالا با اعلام اتحادیه اروپا مبنی بر لغو تحریم سلاح علیه سوریه  که تحت فشار انگلیس و فرانسه وبا وجود مخالفت دست کم نیمی از کشورهای اروپایی مثل اتریش ٬ سوئد و .. انجام شد ٬ جنگ در سوریه وارد فاز جدیدی شده است و این یعنی  امکان رساندن علنی سلاح به مخالفان از طریق شرکای اروپایی آنها فراهم می شود . این درحالیست که امریکا با روسیه به دنبال برگزاری کنفرانس جدیدی برای پایان دادن به اوضاع سوریه در ژنو هستند. روسیه به نمایندگی از دمشق اعلام کرده سوریه حاضر به حضور در مذاکرات است اما طرف های مخالف دولت سوریه هنوز نتوانسته اند برای شرکت در این کنفرانس تصمیمی بگیرند یا حتی رییس جدیدی انتخاب کنند. برداشته شدن تحریم از یک طرف و حضور سناتور جان مک کین امریکایی در شمال سوریه – از راه ترکیه- و دیدار با مخالفان مسلح در شمال استان حلب هم این پیام را می دهد که مخالفان دولت سوریه مایل به مذاکره نیستند و امریکا هم عملا پشت آنهاست.  از طرف دیگر سازمان ملل آماده می شود که قطعنامه ای علیه حضور حزب الله در معرکه قصیر بدهد و این درحالیست که همه می دانند مزدورهای تکفیری از چچن گرفته تا مراکش ٬ مصر ٬ یمن ٬ لیبی ٬ عراق وحتی انگلیس ٬ دانمارک و امریکا .. همه مدتهاست برای ارتش آزاد سوریه ٬ جبهه النصره ٬ احرار شام ٬‌احفاد عمر و ده ها گروه مسلح دیگر می جنگند و هیچوقت قطعنامه ای علیه آنها صادر نشده است. 

استدلال مخالفان حزب الله  در مورد وارد شدن آنها در معرکه سوریه- که تا بحال گفته می شود حدود ۱۱۱ شهید از حزب الله برجاگذاشته- اینست که حزب الله یک حزب لبنانی مسلح است و نباید خودش را درگیر مسايل داخلی سوریه کند چون در این صورت مخالفان حزب الله هم می توانند وارد سوریه بشوند( که البته آنها مدتهاست این کار را کرده و می کنند). آنها همچنین می گویند اگر حزب الله ادعای حمایت از مظلوم را دارد چرا در مقابل ظلم بشار به مخالفانش سکوت کرده و از طرف دیگر اگر ادعای حمایت از فلسطینی ها را دارد پس چرا حماس که وکیل و وصی فلسطینی هاست از سوریه حمایت نمی کند؟ از طرفی آنها از نکته دیگری هم می ترسند و آن هم اینکه می دانند حزب الله نیرویی است که خودش تجربه جنگ های پارتیزانی را دارد و می تواند از پس شورشیان مسلح بربیاید و نیرویی که در مقابل اسراییل تا دندان مسلح ۳۳ روز مقاومت کند می تواند پیروز معرکه قصیر هم باشد و پیروزی در قصیر به معنی تمام شدن فتنه در سوریه است و به تدریج وقتی بقیه مخالفان مجبور به فرار به ترکیه و یا بازگشت به کشورهای خودشان در اروپا و شمال آفریقا شوند ٬ تازه به بلای جان کشورهای خودشان تبدیل خواهند شد. 

تا کنون ۱۱۱ تابوت شهدای حزب الله در لبنان تشییع شده است.

موافقان اقدام حزب الله عقیده دارند حزب الله به عنوان یک گروه مقاومت باید از همه عناصر مقاومت حمایت کند و سوریه هم که بخش اصلی بارحمایت از مقاومت در تمام این سالها را برعهده داشته و درگیر یک فتنه مذهبی و جنگ خارجی شده ٬ استحقاق دفاع کردن را دارد. 

اما شاید آن چیزی که واقعا حزب الله را به این نتیجه رسانده که باید وارد جنگ شود اینست که جنگ در باطن نه علیه سوریه بلکه جنگ مذهبی سنی علیه شیعه است و اگر دست روی دست بگذارد در واقع این شیعه است که روز به روز بیشتر قربانی خواهد شدو کما اینکه انفجارهای یک ماه اخیر علیه شیعیان در عراق که بیشتر از ۱۲۰۰ کشته برجا گذاشته شاهدی بر این مدعاست. (و البته فکر میکنم حزب الله برای وارد شدن به درگیری های سوریه با ایران هم صلاح و مشورت کرده است.)

حزب الله با ورودش به سوریه در واقع دست به ریسک بزرگی زده است. اگر همراه با سوریه موفق شود خط پایانی را بر این فتنه مذهبی و جنگ داخلی بکشد که در طولانی مدت --وقتی گرد و خاک جنگ فرونشست و اسناد حمایت امریکا و اسراییل و سعودی فاش شد --بازهم احترام افکار عمومی جهان عرب را کسب خواهند کرد. بعلاوه از نظر قدرت بازهم دچار دگردیسی شده و قدرت مضاعفی در جهان عرب و خود لبنان کسب خواهد کرد که به معنای قدرت مضاعف شیعه٬ ایران٬ عراق و خود سوریه هم خواهد شد. اما اگر موفق نشود کار را در مدت کوتاهی تمام کند یا اروپایی ها دست به تسلیح مخالفان مسلح بزنند آن موقع است که جنگ فرسایشی ادامه پیدا خواهد کرد و دیگر یا زود نیروهای ایران هم راهی دمشق خواهند شد. می گویند جنگ آخر الزمان از ناحیه شام شروع می شود. نشانه هایش از همین حالا پیداست.